Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Koszalinie

logo Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców Koszalin

Email

koszalin@pzd.pl

Telefon / Fax

94 342 49 84

ul. Sezamkowa 16

75-643 Koszalin

W ochronie roślin na działkach unikajmy stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Pestycydy zabijają nie tylko agrofagi, ale także owady zapylające i inne gatunki pożyteczne, które regulują liczebność gatunków szkodliwych.

Zastosowanie preparatów chemicznych wiąże się z możliwością pozostania ich obecności w plonie. Postawmy na bioróżnorodność, profilaktykę oraz zastosowanie metod ochrony innych niż chemiczne. W ostateczności można zastosować środki dopuszczone do upraw ekologicznych. Odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środków ochrony roślin, nawet tych przeznaczonych do upraw ekologicznych, ponosi wyłącznie ich użytkownik. Przed zastosowaniem preparatu koniecznie trzeba przeczytać etykietę – instrukcję stosowania i zgodnie z nią postępować, przestrzegając dawek, terminów stosowania, przeznaczenia, liczby zabiegów w sezonie, okresów karencji i prewencji, środków ostrożności. Rośliny opryskujemy wieczorem, po oblocie pszczół, podczas pogody bezwietrznej i bezdeszczowej, nie pryskamy roślin kwitnących. Podczas zabiegu pamiętajmy o maseczce i odzieży ochronnej. Zgodnie z regulaminem ROD i ogólnymi zasadami bezpieczeństwa, o zamiarze zastosowania środka ochrony roślin trzeba odpowiednio wcześnie poinformować sąsiadów.

PREPARATY DO ZWALCZANIA SZKODNIKÓW

Preparaty biologiczne

Lepinox Plus (zawiera bakterie Bacillus thuringiensis zwalczające gąsiennice).

Carpovirusine Super SC (zawiera entomopatogeniczne wirusy zwalczające owocówkę jabłkóweczkę).

Larvanem, Nemasys L, Nemasys H (zawierają entomopatogeniczne nicienie zwalczające opuchlaki).

 

Preparaty lepiące

Afik, Inseko, Agricolle  (zawierają naturalne polisacharydy zwalczające mszyce, miodówki, przędziorki, mączliki, wciornastki, wełnowce, tarczniki, gąsienice).

Siltac EC (zawiera polimery silikonowe, zwalczające mszyce, przędziorki, miseczniki, mączliki, miodówki, wciornastki).

Emulpar 940 EC (zawiera olej rydzowy, do stosowania w okresie wegetacji i spoczynku, zwalcza mszyce, przędziorki, miseczniki, wciornastki, wełnowce, mączliki).

Treol 770 EC (zawiera olej parafinowy, do stosowania w okresie spoczynku, do zwalczania stadiów zimujących – jaj przędziorków na świerku i jabłoni, larw miseczników na śliwie i cisie, ochojnika świerkowo-modrzewiowego).

 

Preparaty na bazie ekstraktów roślinnych

NeemAzal T/S (zawiera azadyrachtynę pozyskiwaną z nasion miodli indyjskiej, zwalcza owady ssące, gryzące i miniujące poprzez odstraszanie, zakłócanie rozwoju i żerowania, do stosowania na gruncie i pod osłonami).

Substral Polysect Długo Działający Naturen, Hobby Naturen (zawierają pyretryny i olej rzepakowy, zwalczają szkodniki roślin ozdobnych – mszyce, przędziorki, mączliki, wciornastki, miseczniki, tarczniki, wełnowce, skoczki, gąsienice, poskrzypkę liliową).

 

Preparaty na ślimaki (moluskocydy)

IronMax PRO, Pelzakol Extra GR, Substral Naturen Ślimakol (zawierają fosforan żelaza, zwalczają ślimaki bezmuszlowe).

 

PREPARATY DO ZWALCZANIA CHORÓB

Preparaty miedziowe

Miedzian 50 WP (najpopularniejszy, zapobiega porażeniu przez bakterie).

 

Preparaty siarkowe

Siarkol 80 WG (zwalczają choroby odgrzybowe, mączniaki).

 

Preparaty z wodorotlenkiem potasu

Armicarb SP (zwalczają choroby odgrzybowe, mączniaki, parcha).

 

Preparaty biologiczne

Polyversum WP (zawiera grzyb Pythium oligandrum do ochrony ryzostrefy, zwalcza zgorzele, fuzariozy, fytoftorozy, szarą pleśń, zgniliznę twardzikową, rizoktoniozę, mączniaki prawdziwe i rzekome).

Serenade ASO (zawiera bakterię Bacuillus subtilis zakłóca rozwój grzybów i bakterii i konkuruje z nimi, zwalcza szarą pleśń, alternariozę, mączniaki prawdziwe, zarazę ogniową, raka bakteryjnego drzew owocowych, brunatną zgniliznę drzew pestkowych).

 

NATURALNE PREPARATY DO ZWALCZANIA CHORÓB I SZKODNIKÓW

Preparaty z wyciągiem z czosnku, grejpfruta, olejkiem pomarańczowym

Bioczos (do zwalczania wielu chorób i szkodników).

Biosept Active (działa grzybobójczo, bakteriobójczo, wspomaga system ochrony roślin przed patogenami).

Limocide, Prev-AM (wysuszają ściany komórkowe grzybów, zwalczają mączniaki prawdziwe i rzekome, rdze, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele).

 

Informacje na temat preparatów dopuszczonych do stosowania w uprawach ekologicznych, etykiety i instrukcje dostępne są na stronie internetowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

https://www.ior.poznan.pl/1631,srodki-ochronyiroslin-do-upraw-ekologicznych