Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Koszalinie

logo Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców Koszalin

Email

koszalin@pzd.pl

Telefon / Fax

94 342 49 84

ul. Sezamkowa 16

75-643 Koszalin

Ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii obchodzony jest od 2018 r. Więcej niż 87 procent gatunków roślin na świecie jest zapylanych między innymi przez pszczoły. W zastraszającym tempie maleje ich populacja jest to duży problem dla bioróżnorodności. Pszczoły giną z powodu nieprawidłowego i zbyt częstego stosowania środków ochrony roślin.

Większość gatunków tych owadów to samotnice. Pszczoła miodna jest jednym gatunkiem z około 470 pszczół zamieszkujących Polskę.

Dzikie pszczoły mieszkają tuż obok  nas, w budowanych specjalnie dla nich domkach w szczelinach murów budynków, w słomianych strzechach.  Pszczoły są ważne dla przyrody i dla każdego z nas. Pyłek i nektar zbierany przez pszczoły to nie tylko ich pożywienie ale ogromna usługa ekosystemowa. To one odpowiadają za zapylanie wielu gatunków roślin. Roślin które są pożywieniem dla nas jak i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny użytkowane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych np. bawełna, len. Pszczoła miodna, przyczyniania się do zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Chrońmy pszczoły goszcząc je w swoim ogrodzie, pozostawmy na naszej działce chociaż część nieskoszonego trawnika zakładając kwietną łąkę, ustawmy dla nich poidełka z wodą, które zawierają drobne kamyczki lub żwirek, pomoże to owadom napić bez moczenia skrzydełek.

Pomyślmy o tym co powiedział Albert Einstein:

„Kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia…”.

I na koniec jeszcze znaczenia:

– nektar – to napój bogów,

– miód – to lek duszy i ciała,

– wosk – symbolizuje światło życia,

– pszczoła – symbol władzy faraonów,

– jad pszczeli – najlepszy zbiór aminokwasów,

– mleczko pszczele – najskuteczniejszy eliksir życia,

– propolis – medycyna nazwała go antybiotykiem XXI wieku.

Instruktor ds. ogrodniczych Bożenna Kaczmarek

pzdgdansk.pl